Trupper / Træner / Statistik

TrænerMedaljerDanskere
2019/2020Lucien FavreJacob Bruun Larsen
Thomas Delaney
2018/2019Lucien FavreSølvJacob Bruun Larsen
Thomas Delaney
2017/2018Peter Stöger
10-12-2017 - 30-06-2018
Peter Bosz
01-07-2017 - 09-12-2017
Jacob Bruun Larsen
2016/2017Thomas TuchelBronze
2015/2016Thomas TuchelSølv
2014/2015Jürgen Klopp
2013/2014Jürgen KloppSølv
2012/2013Jürgen KloppSølv
2011/2012Jürgen KloppGuld
2010/2011Jürgen KloppGuld
2009/2010Jürgen Klopp
2008/2009Jürgen Klopp
2007/2008Thomas Doll
2006/2007Thomas Doll
13-03-2007 - 30-06-2007
Jürgen Röber
19-12-2006 - 12-03-2007
Bert van Marwijk
01-07-2006 - 18-12-2006
2005/2006Bert van Marwijk
2004/2005Bert van MarwijkNiclas Jensen
2003/2004Matthias SammerNiclas Jensen
2002/2003Matthias SammerBronze
2001/2002Matthias SammerGuld
2000/2001Matthias SammerBronze
1999/2000Udo Lattek
14-04-2000 - 30-06-2000
Bernd Krauss
08-02-2000 - 13-04-2000
Michael Skibbe
01-07-1999 - 07-02-2000
1998/1999Michael Skibbe
1997/1998Nevio Scala
1996/1997Ottmar HitzfeldBronze
1995/1996Ottmar HitzfeldGuld
1994/1995Ottmar HitzfeldGuldFlemming Povlsen
1993/1994Ottmar HitzfeldFlemming Povlsen
1992/1993Ottmar HitzfeldFlemming Povlsen
1991/1992Ottmar HitzfeldSølvFlemming Povlsen
1990/1991Horst KöppelFlemming Povlsen
1989/1990Horst Köppel
1988/1989Horst KöppelMark Strudal
1987/1988Reinhard Saftig
1986/1987Reinhard Saftig
1985/1986Reinhard Saftig
21-04-1986 - 30-06-1986
Pál Csernai
01-07-1985 - 20-04-1986
1984/1985Erich Ribbeck
28-10-1984 - 30-06-1985
Reinhard Saftig
25-10-1984 - 27-10-1984
Timo Konietzka
01-07-1984 - 24-10-1984
1983/1984Horst Franz
16-11-1983 - 30-06-1984
Hans-Dieter Tippenhauer
31-10-1983 - 15-11-1983
Helmut Witte
24-10-1983 - 30-10-1983
Uli Maslo
01-07-1983 - 23-10-1983
1982/1983Helmut Witte
06-04-1983 - 30-06-1983
Karlheinz Feldkamp
01-07-1982 - 05-04-1983
1981/1982Branko Zebec
1980/1981Rolf Bock
11-05-1981 - 30-06-1981
Udo Lattek
01-07-1980 - 10-05-1981
1979/1980Udo Lattek
1978/1979Uli Maslo
30-04-1979 - 30-06-1979
Carl-Heinz Rühl
01-07-1978 - 29-04-1979
1977/1978Otto Rehhagel
1976/1977Otto Rehhagel
1971/1972Herbert Burdenski
03-01-1972 - 30-06-1972
Horst Witzler
01-07-1971 - 21-12-1971
1970/1971Horst Witzler
1969/1970Hermann Lindemann
1968/1969Hermann Lindemann
18-03-1969 - 30-06-1969
Helmut Schneider
17-12-1968 - 17-03-1969
Oswald Pfau
01-07-1968 - 16-12-1968
1967/1968Oswald Pfau
11-04-1968 - 30-06-1968
Heinz Murach
01-07-1967 - 10-04-1968
1966/1967Heinz MurachBronze
1965/1966Willy MulthaupSølv
1964/1965Hermann EppenhoffBronze
1963/1964Hermann Eppenhoff
11-05-1964 - 30-06-1964
Heinz Kwiatkowski
04-05-1964 - 10-05-1964
Hermann Eppenhoff
01-07-1963 - 03-05-1964
P