All time trænere

Flest medaljer Guld Sølv Bronze I alt CL
           
Jürgen Klopp 2 2   4  
Ottmar Hitzfeld 2 1 1 4 1
Matthias Sammer 1   2 3  
 
            Start Slut
 2017/18   Peter Bosz 01-07-2017  
2016/17 3     30-05-2017
2015/16 2 Thomas Tuchel 01-07-2015  
2014/15 7 Jürgen Klopp   30-06-2015
2013/14 2 Jürgen Klopp    
2012/13 2 Jürgen Klopp    
2011/12 1 Jürgen Klopp    
2010/11 1 Jürgen Klopp    
2009/10 5 Jürgen Klopp    
2008/09 6 Jürgen Klopp 01-07-2008  
2007/08 13 Thomas Doll   19-05-2008
2006/07
 
 
9
 
 
Thomas Doll
Jürgen Röber
Bert van Marwijk
13-03-2007
19-12-2006
 
 
12-03-2007
18-12-2006
2005/06 7 Bert van Marwijk    
2004/05 7 Bert van Marwijk 01-07-2004  
2003/04 6 Matthias Sammer   30.06-2004
2002/03 3 Matthias Sammer    
2001/02 1 Matthias Sammer    
2000/01 3 Matthias Sammer 01-07-2000  
1999/00
 
 
11
 
 
Udo Lattek
Bernd Krauss
Mchael Skibbe
14-04-2000
02-02-2000
 
30-06-2000
13-04-2000
04-02-2000
1998/99
4
Mchael Skibbe
01-07-1998
 
1997/98 10 Nevio Scala 01-07-1997 30-06-1998
1996/97 3 Ottmar Hitzfeld   30-06-1997
1995/96 1 Ottmar Hitzfeld    
1994/95 1 Ottmar Hitzfeld    
1993/94 4 Ottmar Hitzfeld    
1992/93 4 Ottmar Hitzfeld    
1991/92 2 Ottmar Hitzfeld 01-07-1991  
1990/91 10 Horst Köppel   30-06-1991
1989/90 4 Horst Köppel    
1988/89 7 Horst Köppel 01-07-1988  
1987/88 13 Reinhard Saftig   30-06-1988
1986/87
4
Reinhard Saftig    
1985/86
 
16
 
Reinhard Saftig
Pál Csernai
21-04-1986
01-07-1985
 
20-04-1986
1984/85
 
 
14
 
 
Erich Ribbeck
Reinhard Saftig
Timo Konietzka
28-10-1984
25-10-1984
01-07-1984
30-06-1985
27-10-1984
24-10-1984
1983/84

 
 
13

 
 
Horst Franz
Heinz-Dieter Tippenhauer
Helmut Witte
Uli Maslo
16-11-1983
31-10-1983
23-10-1983
01-07-1983
30-06-1984
15-11-1983
31-10-1983
23-10-1983
1982/83
 
7
 
Helmut Witte
Karl-Heinz Feldkamp
06-04-1983
01-07-1982
30-06-1983
05-04-1983
1981/82
6
Branko Zebec 01-07-1981 30-06-1982
1980/81
 
7
 
Rolf Bock
Udo Lattek
11-05-1981
 
30-06-1981
10-05-1981
1979/80 6 Udo Lattek 01-07-1979  
1978/79
 
12
 
Uli Maslo
Carl-Heinz Rühl
30-04-1979
01-07-1978
30-06-1979
29-04-1979
1977/78 11 Otto Rehhagel   30-04-1978
1976/77 8 Otto Rehhagel 01-07-1976  
1975/76   2. Bundesliga    
1974/75   2. Bundesliga     
1973/74   Regionalliga West    
1972/73   Regionalliga West    
1971/72 17 Herbert Burdenski 03-01-1972 30-06-1972
1970/71 13 Horst Witzler 01-07-1970 21-12-1971
1969/70 5 Hermann Lindemann 21-03-1969 30-06-1970
1968/69
 
16
 
Helmut Schneider
Oswald Pfau
17-12-1968
18-04-1968
17-03-1969
16-12-1968
1967/68 14 Heinz Murach   10-04-1968
1966/67 3 Heinz Murach 01-07-1966  
1965/66 2 Willi Multhaup 01-07-1965 30-06-1966
1964/65 2 Hermann Eppenhoff   30-06-1965
1963/64 4 Hermann Eppenhoff 01-08-1961  
        Kilde: Wiki